fbpx

Den, kdy se Tuchoměřice spojily proti hazardu

Tak krásný a prosluněný zářijový podvečer by se nabízel na posezení na zahrádce. Přesto se řada tuchoměřických obyvatel rozhodla dorazit do Rákosí a účastnit se setkání o hazardu, poslechnout si řadu argumentů, které zazněly z pestrého výběru hostů, jež iniciativa Tuchoměřice proti hazardu na čtvrteční setkání s občany pozvala.

Na setkání zazněla svědectví z různých perspektiv – od právničky, která voličům vysvětlila podmínky účasti a další související záludnosti, zástupce iniciativy Tuchoměřice proti hazardu, který shrnul fakta. Vystoupila také místní lékařka, která důsledky hazardu musí řešit i ve své chirurgické praxi. Odvahu vystoupit se svým příběhem před veřejností sebral i abstinující gambler, jehož popis zničených vztahů a finančních dopadů na jeho okolí zamrazil většinu posluchačů. On i jeho současná žena si pak zasloužil dlouhý potlesk všech přítomných. Tedy téměř všech – přítomnými zástupci i zastánci casin ani tento příběh nepohnul.

Dalším hostem byl politik a aktivista proti hazardu v Brně Matěj Hollan. Ten se nebál velkých slov, když zmínil, že den 15. září 2023 se může stát nejdůležitějším datem v historii naší obce, protože kdyby byl hazard povolen, už navždy budeme dělit dějiny na dobu před kasinem a po kasinu. 

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský zase zmínil jednoznačnou zkušenost zvýšené kriminality v okolí tamních heren (před jednou se dokonce stala vražda) a proměnu k bezpečnějšímu a příjemnějšímu okolí po zákazu heren, za kterou byli obyvatelé Prahy 7 vděčni i přes úbytek financí k městské kase. 

Zastupitel města Kladno Michal Hažlinský zase popisoval tvrdý a nekonečný boj ve městě, ve kterém již herny jsou, což se také promítá do zaujatosti zástupců obce, kteří se špinavých peněz v rozpočtu nechtějí za žádnou cenu vzdát. 

Akci svou účastí podpořila i senátorka z kladenského obvodu Adéla Šípová, která přítomné během následné neformální debaty v Rákosí pozvala na kulatý stůl na téma Hazardní hry a česká společnost, který se bude konat v pondělí 11.9. dopoledne na půdě Senátu ČR a kterého se zúčastní i zástupce iniciativy Tuchoměřice proti hazardu.

Atmosféra, kterou tvořila stovka občanů z různých koutů Tuchoměřich a Kněžívky, byla nadějná. Jakoby se zdálo, že po dlouhých letech bude boj proti hazardu téma, které lidi spojuje. 

Nadějný pocit však stačit nebude. Do referenda zbývá jeden týden. Pomozte nám v cílové rovince, mluvte se svými příbuznými i sousedy. Přesvědčte je, aby se referenda zúčastnili a předtím zvážili všechna pro i proti, která výstavba a provoz takových podniků v naší klidné obci mohou přinést. 

Chcete mít informace?

Klikněte na tlačítko níže a my vás budeme informovat o novém vývoji.


Uveřejněno

Narazili jste na nesrovnalost? Dejte nám vědět.