fbpx

Zástupce kasin lhal zastupitelům. Podívejte se, jak reagovali

Jak zjistily Seznam zprávy, na červnovém jednání zastupitelstva tvrdil zastupitelům zástupce jednoho z plánovaných kasin Jiří Bunda něco, od čeho se na pozdější dotaz médií distancovalo ministerstvo financí. Co na to zastupitelé Tuchoměřic?

Sám Bunda pak po mediální konfrontaci přiznal, že nemluvil pravdu, když na veřejném jednání tvrdil, že se údajně scházel s ministrem financí, který mu slíbil podporu hazardu. Nikdy se za to však neomluvil a obec s ním ani přesto nepřerušila kontakt.

Zeptali jsme se proto zastupitelů Tuchoměřic, co si o takovém vystupování zástupce investora myslí a zda nebyla narušena důvěryhodnost investora pro pokračující jednání. A požádali jsme je, aby nám odpověděli do měsíce. Většina zastupitelů na naše otázky nijak nereagovala. Odpověď přišla pouze od tří z nich, ale ani ti na naše otázky neodpověděli, poskytli pouze obecné, vyhýbavé odpovědi (naše dotazy na zastupitele a jejich konkrétní odpovědi naleznete níže).

Obrázek ať si udělá každý sám. Zejména na to, zda uzavřít kontrakt na stavbu obřího kasina s někým, kdo sice každému slibuje stamiliony a bezpečnou obec, ale nevadí mu lhát.

Naše dotazy

Každému ze zastupitelů jsme položili tyto 3 dotazy, a transparentně jim sdělili, že jejich způsob reakce zveřejníme:

  1. Je pro Vás přijatelné, aby zastupitelstvo či vedení obce dále jednalo o stavbě kasina s člověkem, který prokazatelně zastupitelstvu v několika případech tvrdil něco, co nebyla pravda, případně svá tvrzení až po konfrontaci médii sám popřel?
  2. Mělo by po zmíněných skutečnostech zastupitelstvo či vedení obce nadále jednat se společností či společnostmi, které se od nepravdivých tvrzení svého zástupce, pana Jiřího Bundy, nedistancovaly, ani se za ně neomluvily?
  3. Je pro Vás osobně po této zkušenosti nadále možné věřit investorovi a jeho zástupci?

Odpovědi zastupitelů

Ondřej Kubala

Moc děkuji za Váš zájem o obec a o budoucnost Tuchoměřic.

Váš dotaz a připomínku beru jako relevantní, avšak nikdo z nás nemá možnost zjistit, kdo se kdy s kým scházel a jak to bylo doopravdy. Domnívám se, že vytvářet si názor na základě jednoho článku v médiích, by mohlo být ukvapené. I mediální realita umí být někdy zkreslená. Snažím se vnímat všechny úhly pohledu, informace, názory a na základě těch se pak rozhodovat. Emoce jsou v rozhodování zrádné. Jsou silnější, hlasitější, rychleji nás ovlivní. Ale občas umí také překřičet fakta a relevantní argumenty.

Důležitá je tak i věcná část diskuse, která se řešila na zastupitelstvu, z jejíž části vyplynuly i dotazy, které posíláte – zda a jak stát bude či nebude měnit pravidla pro příjem obcí z hazardních her. Nespekulujme, co by jak mohlo být, a počkejme na finální vyjádření Ministerstva financí a návrh zákona, který půjde do sněmovny. I to bude jeden z podstatných střípků celé mozaiky. Jak to nakonec uvidí většina našich obyvatel, zjistíme v referendu v září.

Vážím si toho, že žijeme v demokracii, že má každý právo na ten svůj názor a možnost ho svobodně prezentovat, přesvědčovat o něm ostatní a vyjádřit ho ve volbách nebo referendu. A ať bude výsledek nakonec jakýkoliv, vždy bude nakonec někdo spokojený a někdo zklamaný. Už z prvních komentářů a příspěvků na sociálních sítích je zřejmé, že kampaň proti i pro bude před referendem v Tuchoměřicích emotivní. To ale ukazuje, že nikomu z nás není lhostejné, jak to s Tuchoměřicemi bude dál, a za to jsem moc rád. I když mohu mít na konkrétní věc třeba opačný názor.


Martin Růžička

Děkuji za položené otázky. Jsem rád, že případná realizace kasina na katastru obce a s ní spojené pozitivní i negativní dopady se veřejně diskutuje. Pro mne jsou důležité především zákony naší země a smlouvy, které z nich vycházejí. Skutečnosti, které někdo někde údajně řekl či napsal se těžko ověřují, a proto jim velkou váhu nepřikládám. 


Karel Novák

Velmi děkujeme za váš zájem o tuto problematiku a i vaše dotazy, vždy si velmi vážíme zájmu občanů o dění v obci.
Je odpovědností a povinností zastupitelstva jako celku, jakožto i každého zastupitele jednotlivě, vždy pečlivě zvažovat všechny alternativy a příležitosti, které se obci naskýtají, vyhodnocovat jejich výhody a možné přínosy pro obec, jakožto i jejich případná rizika, která by pro obec přinášely a v rámci tohoto procesu je pak také odpovědností a povinností zastupitelstva, i každého zastupitele, nespoléhat na informace či názory jedné osoby, skupiny osob či zájmových a jiných spolků.

A myslím, že takto zastupitelstvo také postupuje i při řešení diskutované otázky.

Proto, po zvážení všech aspektů, se zastupitelstvo rozhodlo v této věci dát příležitost všem občanům obce, aby se k předmětné otázce vyjádřili v rámci referenda.


Pavel Cihlář

Na žádný z dotazů nereagoval.


Václav Střelba

Na žádný z dotazů nereagoval.


Barbora Boulová

Na žádný z dotazů nereagovala.


Miroslav Rolc

Na žádný z dotazů nereagoval.


Michal Ernest

Na žádný z dotazů nereagoval.


Petr Hejra

Na žádný z dotazů nereagoval.

Chcete mít informace?

Klikněte na tlačítko níže a my vás budeme informovat o novém vývoji.


Uveřejněno

Narazili jste na nesrovnalost? Dejte nám vědět.