fbpx

„Ztráty příjmů z hazardu nelitujeme,“ říká starosta Klatov

two clear drinking glasses on top of brown wooden table

V posledních letech se v mnoha českých obcích rozhodli plošně zakázat na svém území hazard. I když jim příjmy z těchto aktivit přinášely nezanedbatelnou částku do rozpočtu, negativní dopady na okolí převládaly. Jaké jsou zkušenosti z obcí bez heren a hazardu? Takového rozhodnutí zpětně určitě nelitují.

Jednou z obcí, kde si hráči na automatech nezahrají, jsou Klatovy. Své tažení proti hazardu začalo vedení obce už kolem roku 2012. Se svým bojem proti hazardu se dostalo k Ústavnímu soudu. A jaké jsou jejich zkušenosti se životem bez heren ve městě? „„Prakticky všechny zmizely. Když půjdete po městě, už na žádnou blikající hernu nenarazíte. Ztráty příjmů z hazardu nelitujeme. A jsem rád, že když jsme se k tomu kroku odhodlali, tak jej nikdo nezpochybňuje,“ okomentoval rozhodnutí pro iDnes.cz starosta Rudolf Salvetr.

V roce 2014 se rozhodli zakázat hazard obecné vyhláškou také v Domažlicích. „Přineslo to sice pokles rozpočtu, ale také pokles drobné kriminality nebo se snížil počet výtržností, které se odehrávaly v okolí heren. To je podle mě docela slušný přínos,“ uvedl pro iDnes.cz tehdejší místostarosta, aktuálně starosta Stanislav Antoš. „Myslím, že existují některé záležitosti, které se penězi těžko vyčíslují. Je mezi nimi například hráčská závislost, která patří k nejtěžším závislostem vůbec. Navíc se pojí s dalšími závislostmi. Osobně vím o případu člověka, který dokázal prohrát barák. I kdybychom přispěli alespoň k tomu, aby se jeden ze sta takový případů nestal, stojí to za to,“ dodává.

Podobnou cestou se rozhodlo jít i zastupitelstvo hlavního města Prahy. „Ve vybraných pražských městských částech, kde zákaz heren již delší dobu platí, jsme byli svědky toho, jak dřívější prostory se zatemnělými vitrínami a blikajícími neony nahradily rozmanité obchody, kavárny a další služby pro občany. Pozitivní vývoj byl natolik přesvědčivý a občané jej natolik vítali, že pozdější plošný zákaz heren podpořili zastupitelé všech politických stran v zastupitelstvu,“ komentoval situaci bývalý náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek.

Chcete mít informace?

Klikněte na tlačítko níže a my vás budeme informovat o novém vývoji.


Uveřejněno

Narazili jste na nesrovnalost? Dejte nám vědět.